#1 Szabd testre a menüdet, és kínálj különböző adagokat
Előfordul, hogy bizonyos ételeknél sokszor túl sok marad a tányérokon. Első lépésként hasznos az adagok méretének újragondolása, vagy akár különböző méretek felajánlása. Az is segít, ha a menüben olyan jelzések jelennek meg, mint „2 személyre elég”, „Kis étvágyra” vagy „Megosztáshoz tökéletes”. Ha meg szeretnéd tudni, hogy melyik tányéron van nagy valószínűséggel maradék, fordulj a konyhai személyzethez. Közvetlenül a vendégektől gyűjthetnek visszajelzéseket, és tudják, mely ételeket kell majd módosítani – így ez egy tökéletes étterem marketing eszköz, ami vásárlóbarát is.
#2 Csomagold be a maradék ételt
Ha a beállított adagméretek ellenére is marad valami a tányérokon, felajánlhatod vendégeidnek, hogy vigyék magukkal haza a maradékot egy dobozban. Ezzel pénzt takaríthatsz meg és a vendégek később otthon is elfogyaszthatják az ételt.
#3 Optimalizáld a rendelést
Természetesen az éttermi iparban nem csak az ételkészítés játszik szerepet az élelmiszerpazarlás megelőzésében. Az alapanyagok vásárlásakor is csökkenthető a hulladék, megfelelő tervezéssel és előkészítéssel. Ehhez elemezni kell a vásárlási magatartást, valamint a releváns kulcsadatokat, például a tavalyi értékeket vagy az időjárás-előrejelzéseket. Mely termékeket vásárolsz leggyakrabban és mely szállítóktól? Milyen ételeket és italokat rendelnek jelenleg leggyakrabban vendégeid?
#4 Gondoskodj a megfelelő tárolásról és a rendszeres készletről
A jól megtervezett vásárlás csak akkor segít, ha az élelmiszereket is megfelelően tudjuk tárolni. Az olyan tényezők, mint a hőmérséklet, a fény, a higiénia vagy a páratartalom fontos szerepet játszanak. Minden élelmiszerkategória esetében ügyelni kell a különböző tárolási intézkedésekre a hulladék csökkentése érdekében. A megfelelő tárolás szempontjából az „első az elsőben” megközelítés is jó módszer az élelmiszerpazarlás és a felesleges költségek elkerülésére. Ez azt jelenti, hogy a készletet oly módon kell megszervezni, hogy az elsőként tárolt termékek kerüljenek elsőként újra felhasználásra.
Ezen túlmenően tanácsos rendszeres leltárt végezni. Ez nem csak pénzügyi szempontból fontos, hanem jó áttekintést ad a jelenlegi készletéről is – ami viszont segít csökkenteni az élelmiszer pazarlást.
# 5 Adományozz ételt
Ha a nap végén még marad ételmaradék, van néhány módszer annak biztosítására, hogy a felesleges étel ne kerüljön kidobásra. Például csatlakozhatsz jótékonysági szervezetekhez, és felajánlhatod nekik a megmaradt ételt. Egy másik lehetőség a digitális platformokon keresztül, ahol kedvezményes áron kínálhatod a maradékot. Itthon ilyen platform a Munch. Ez lehetővé teszi, hogy megóvd az élelmiszert a pazarlástól, és még további nyereségre is szert tehetsz.