Fogfehérítés otthon
Egy felmérés szerint a 18-49 éves felnőttek 80%-a fehérebb fogakat szeretne, és hajlandóak több tízezreket is elkölteni ilyen drogériás termékekre. Rengeteg termék közül lehet választani, ha fogfehérítésről van szó. A legtöbb fehérítő termék azonban vegyszereket használ a fogak fehérítésére, ami sok ember számára aggodalomra ad okot.
Ha fehérebb fogakat szeretnél, de a vegyszereket is szeretnéd elkerülni, ez a cikk számos természetes és biztonságos lehetőséget sorol fel!
Mitől tűnnek sárgának a fogak?
Számos tényező okozza a fogak elhomályosodását és elveszítik fényes, fehér csillogását.
Bizonyos ételek elszínezhetik a zománcot, amely a fogak legkülső rétege. Ezenkívül a lepedék felhalmozódása a fogakon sárgává teheti őket. Ez a fajta elszíneződés általában rendszeres tisztító és fehérítő szerekkel kezelhető.
A fogak azonban néha sárgának tűnnek, mert a kemény zománc erodálódott, felfedve alatta a dentint. A dentin egy természetes sárga, csontos szövet, amely a zománc alatt található.
Hogyan lehet természetes módon fehéríteni a fogakat?
1. Kókuszolaj
Az olajozás egy Indiából származó hagyományos gyógymód, melynek célja a szájhigiénia javítása és a méreganyagok eltávolítása a szervezetből. A gyakorlat során az olajat körbeforgatják a szájban, hogy eltávolítsák a baktériumokat, amelyek lepedékké alakulhatnak, és a fogai sárgává válhatnak.
A kókuszolaj népszerű választás, mert kellemes ízű, és számos egészségügyi előnnyel rendelkezik. A kókuszolajban magas a laurinsav is, amely gyulladáscsökkentő és baktériumölő képességéről ismert. A Streptococcus mutans a szájban található baktériumok egyik elsődleges típusa, amely ínygyulladást okoz. Egy tanulmány kimutatta, hogy a kókuszolajjal történő napi öblítés két hét után jelentősen csökkentette a Streptococcus mutans számát, és ugyanolyan hatékony volt, mint az antimikrobiális szájvíz.
Sajnos egyetlen tudományos tanulmány sem bizonyította, hogy az olajozás fehéríti a fogakat. Azonban ez egy biztonságos gyakorlat, és megér egy próbát. Sokan azt állítják, hogy fogaik fehérebbek és fényesebbek a rendszeres olajozás után!
Így csináld: Tegyél 1 evőkanál (15 ml) kókuszolajat a szádba, majd nyomd és húzd át az olajat a fogaidon keresztül. A kókuszolaj szobahőmérsékleten szilárd, ezért előfordulhat, hogy várni kell néhány másodpercet, amíg felolvad. Folytasd 15-20 percig. Ügyelj arra, hogy a kókuszolajat a WC-be vagy a szemetesbe köpd, mert a lefolyócsövekbe kerülve szilárd állapotba kerülhet, és eltömődést okozhat.
2. Szódabikarbóna
A szódabikarbóna természetes fehérítő tulajdonságokkal rendelkezik, ezért a kereskedelmi fogkrémek népszerű összetevője. Ez egy enyhe csiszolóanyag, amely segíthet eltávolítani a felületi foltokat a fogakról. Ezenkívül a szódabikarbóna lúgos környezetet hoz létre a szájban, ami megakadályozza a baktériumok növekedését.
Ez nem olyan gyógymód, amely egyik napról a másikra fehéríti fogaid, de idővel látszik majd az eredmény! A tudomány még nem bizonyította, hogy a sima szódabikarbónával való fogmosás fehéríti a fogakat, de számos tanulmány kimutatta, hogy a szódabikarbónát tartalmazó fogkrém javítja a fogak egészségét, és fehérítő hatású is lehet!
Használatához keverj össze 1 teáskanál (6 gramm) szódabikarbónát 2 teáskanál vízzel (5 ml), és moss fogat a pasztával. Ezt hetente néhányszor megteheted.
3. Használj hidrogén-peroxidot
A hidrogén-peroxid egy természetes fehérítőszer, amely a szájban lévő baktériumokat is elpusztítja. Valójában az emberek évek óta használják a hidrogén-peroxidot a sebek fertőtlenítésére, mivel képes elpusztítani a baktériumokat. Sok kereskedelmi forgalomban kapható fehérítő termék tartalmaz hidrogén-peroxidot, bár sokkal magasabb koncentrációban, mint amit otthon használnánk.
Sajnos egyetlen tanulmány sem vizsgálta a kizárólag hidrogén-peroxiddal végzett öblítés vagy fogmosás hatásait, de számos tanulmány elemezte a peroxidot tartalmazó, kereskedelmi forgalomban kapható fogkrémeket. A nagyobb mennyiségű hidrogén-peroxidot tartalmazó fogkrémek hatékonyabbak voltak a fogak fehérítésében 12 hét után, mint az alacsonyabb mennyiséget tartalmazó fogkrémek. A hidrogén-peroxidot tartalmazó fogkrém más típusú fogkrémeknél – beleértve a széntartalmú és koptató hatású fogkrémeket – hatékonyabban csökkentette a kávé által okozott fogelszíneződést.
Van azonban néhány kérdés a hidrogén-peroxid biztonságosságával kapcsolatban!
Míg az erősen hígított koncentrációk biztonságosnak tűnnek, az erős koncentrációk vagy a túlzott használat ínyirritációt és fogérzékenységet okozhatnak.
A hidrogén-peroxid használatának egyik módja a fogmosás előtti szájvíz. Győződj meg arról, hogy 1,5%-os vagy 3%-os oldatot használsz a mellékhatások elkerülése érdekében! A gyógyszertárban a hidrogén-peroxid leggyakoribb koncentrációja 3%-os oldat. Ezt a koncentrációt könnyedén 1,5%-ra hígíthatod, ha egyenlő arányban peroxidot és vizet keversz össze.
A hidrogén-peroxid használatának másik módja az, hogy szódabikarbónával keverünk ki fogkrémet. Keverj össze 2 teáskanál (10 ml) hidrogén-peroxidot 1 teáskanál (6 gramm) szódabikarbónával, és óvatosan moss fogat a keverékkel.
Korlátozd a házi készítésű paszta használatát hetente néhány alkalomra, mivel a túlzott használat erodálhatja a fogzománcot!
4. Egyél több gyümölcsöt és zöldséget
A gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend jót tesz a szervezetnek és a fogaknak is. Bár nem helyettesítik a fogmosást, a ropogós, nyers gyümölcsök és zöldségek segíthetnek eltávolítani a lepedéket rágás közben. Az eper és az ananász két olyan gyümölcs, amelyekről azt állították, hogy segít fehéríteni a fogakat.
Eper
A fogfehérítés eper és szódabikarbóna keverékkel természetes gyógymód, amelyet hírességek tettek népszerűvé. A módszer támogatói azt állítják, hogy az eperben található almasav eltávolítja a fogak elszíneződését, míg a szódabikarbóna eltávolítja a foltokat.
Használatához törj össze egy friss epret, keverd össze szódabikarbónával, és keféld le a keverékkel a fogaid.
Ananász
Egyesek azt állítják, hogy az ananász képes fehéríteni a fogakat. Egy tanulmány megállapította, hogy a bromelainból, az ananászban található enzimből készült gél, valóban segíthet eltávolítani a fogfoltokat a kontrollcsoporthoz képest. Arra azonban nincs bizonyíték, hogy az ananászfogyasztás ugyanazt a hatást váltaná ki!
5. Előzd meg a fogfoltokat, mielőtt azok megtörténnének
Míg a fogaid természetesen sárgulnak az életkor előrehaladtával, bizonyos dolgok segíthetnek megelőzni a foltok kialakulását a fogakon.
- Korlátozd a foltképző ételeket és italokat: A kávé, a vörösbor, a szóda és a sötét bogyók hírhedtek a fogak elszíneződéséről.
- Kerüld a dohányzást, mivel a fogak elszíneződését okozhatja.
- Korlátozd a cukorbevitelt: A magas cukortartalmú étrend támogatja a Streptococcus mutans, a plakkot és ínygyulladást okozó baktériumok elsődleges típusának növekedését. Ha cukros ételt fogyasztottál, mindenképpen moss fogat hamarosan.
- Vigyél be sok kalciumot az étrendbe: A fogak bizonyos elszíneződését az okozza, hogy a zománc erodálódik, és feltárja az alatta lévő dentint, amely sárga. Ezért bármi, amit fogaid zománcának megerősítésére teszel, segít megőrizni fogaid gyöngyházfehéren. Kalciumban gazdag ételek, például a tej, a sajt és a brokkoli.
6. Ne becsüld alá a fogmosás és a fogselyem használatának értékét!
Bár a fogak bizonyos elszíneződése természetesen az életkorral jár, ez nagyrészt a lepedék felhalmozódásának eredménye. A rendszeres fogmosás és fogselyem segítségével a fogak fehérek maradhatnak, mivel csökkenti a szájban lévő baktériumokat és megakadályozza a lepedék felhalmozódását. A fogkrém gyengéden dörzsöli ki a foltokat a fogakról, a fogselyem pedig eltávolítja a lepedékhez vezető baktériumokat.
Ha pedig nem váltak be az otthoni praktikák, akkor érdemes a fogorvosoknál érdeklődni az ilyen eljárásokról fogászati árak Budapesten és vidéken egyaránt.