Miért gyulladt be az ínyem?
A fogínygyulladás leggyakoribb oka a rossz szájhigiénia. A megfelelő szájápolási szokások, mint például a napi legalább kétszeri fogmosás, a napi fogselyem használata és a rendszeres fogászati ellenőrzés segíthet megelőzni és visszafordítani a fogínygyulladást.
Az ínygyulladás tünetei
Az egészséges fogíny feszes és halvány rózsaszínű, és szorosan illeszkedik a fogak köré. Az ínygyulladás jelei és tünetei a következők:
- Duzzadt vagy puffadt íny
- Sötétvörös vagy sötétvörös íny
- Könnyen vérző fogíny, ha fogkefét vagy fogselymet használ
- Rossz lehelet
- Visszahúzódó íny
- Érzékeny íny
Mi okoz ínygyulladást?
Az ínygyulladás leggyakoribb oka a rossz szájhigiénia, amely elősegíti a lepedék kialakulását a fogakon, ami gyulladást okoz a környező ínyszövetekben. Így vezethet a lepedék ínygyulladáshoz:
A fogakon lepedék képződik. A lepedék egy láthatatlan, ragadós film, amely főként baktériumokból áll, és akkor képződik a fogakon, amikor az élelmiszerekben lévő keményítők és cukrok kölcsönhatásba lépnek a szájban általában előforduló baktériumokkal. A lepedéket naponta kell eltávolítani, mert gyorsan újraképződik.
A lepedék fogkővé alakul. A fogakon maradó lepedék az íny alatt fogkővé (fogkővé) keményedhet meg, amely összegyűjti a baktériumokat. A fogkő megnehezíti a lepedék eltávolítását, védőpajzsot képez a baktériumok számára, és irritációt okoz az íny mentén. A fogkő eltávolításához professzionális fogtisztításra van szükség.
Az íny begyullad (ínygyulladás). Minél tovább marad a lepedék és a fogkő a fogain, annál jobban irritálja az ínyet, az ínynek a fogazat körüli részét, és gyulladást okoz. Idővel az íny megduzzad és könnyen vérzik. Fogszuvasodás (fogszuvasodás) is előfordulhat. Ha nem kezelik, a fogínygyulladás periodontitissé és esetleges fogvesztéssé alakulhat.
Kockázati tényezők
Az ínygyulladás gyakori, és bárkinél kialakulhat. A következő tényezők növelhetik a fogínygyulladás kockázatát:
- Rossz szájápolási szokások
- Dohányzás vagy dohányrágás
- Idősebb kor
- Száraz száj
- Rossz táplálkozás, beleértve a C-vitamin hiányát
- Nem megfelelően illeszkedő fogpótlások vagy nehezen tisztítható fogak
- Az immunitást csökkentő állapotok, például leukémia, HIV/AIDS vagy rákkezelés
- Bizonyos gyógyszerek, mint például a fenitoin (Dilantin, Phenytek) epilepsziás rohamok kezelésére, valamint egyes kalciumcsatorna-blokkolók, amelyeket angina, magas vérnyomás és egyéb állapotok kezelésére használnak.
- Hormonális változások, például a terhességgel, a menstruációs ciklussal vagy a fogamzásgátló tabletták használatával kapcsolatosak
- Genetika
- Egészségügyi állapotok, például bizonyos vírusos és gombás fertőzések
Mit tehetsz az ínygyulladás ellen?
Jó szájhigiénia: Ez azt jelenti, hogy naponta legalább kétszer két percig kell fogat mosni – reggel és lefekvés előtt – és naponta legalább egyszer fogselymet használni. Még jobb, ha minden étkezés vagy uzsonna után mosson fogkefét, vagy ahogy fogorvosod javasolja. A fogmosás előtti fogselyem segítségével eltávolíthatja a fellazult élelmiszer-részecskéket és a baktériumokat.
Rendszeres fogorvosi látogatások: Rendszeresen keresd fel fogorvosod tisztítás céljából, általában 6-12 havonta. Ha vannak olyan kockázati tényezők, amelyek növelik a parodontitis kialakulásának esélyét – például szájszárazság, bizonyos gyógyszerek szedése vagy dohányzás –, akkor gyakrabban kell professzionális tisztítás. Az éves fogászati röntgensugarak segíthetnek azonosítani azokat a betegségeket, amelyek vizuális fogászati vizsgálattal nem láthatók, és nyomon követhetik a fogászati egészségügyi változásokat.
Jó egészségügyi gyakorlatok: Az olyan gyakorlatok, mint az egészséges táplálkozás és a vércukorszint szabályozása, ha cukorbeteg, szintén fontosak az íny egészségének megőrzéséhez.