A rágógumi hatásainak áttekintése:
- A legtöbb rágógumi mesterséges édesítőszert tartalmaz, amelyek káros hatással vannak az egészségre, függetlenül attól, hogy a rágógumi tartalmaz-e cukrot vagy sem.
- Az étkezési szokásokkal foglalkozó 2013-as tanulmány szerint a rágógumit rágó emberek kisebb valószínűséggel esznek egészséges ételeket, például gyümölcsöket és zöldségeket, és nagyobb valószínűséggel fogyasztanak káros ételeket, például burgonya chipset és édességet. Ezeknek a kevésbé egészséges ételeknek a fogyasztása viszont fogszuvasodáshoz vezethet, amely majd később fogbeültetést Budapesten, vagy a legközelebbi fogászaton.
- A rágógumi potenciálisan higany szabadulását okozhatja a higanyamalgám tömésekből.
- A rágógumi fogszuvasodáshoz és erózióhoz is vezethet, különösen, ha cukorral édesítik.
A mesterséges tartalma előnyös vajon?
Sokan nem nagyon foglalkoznak a rágott rágógumik összetevőivel, pusztán azért, mert magát a gumialapot soha nem nyelik le. Azonban a fogaid és az ínyed továbbra is ki vannak téve ezeknek az összetevőknek, és valójában lenyeled az ízesítő összetevők nagy részét, miközben a gumit rágod, és az ízt okozó összetevőket a rágási folyamat kivonja. Eddig nem hangzik túl jól, mégis rengetegen rágóznak, csupán kedvtelésből is. A szájbélés is nagyon nedvszívó, és sok összetevő közvetlenül rajtuk keresztül képes felszívódni.
Képes a rágó eldeformálni a fogat?
A rendszeres rágógumi használata a fogzománc túlzott kopásához is vezethet, sőt a harapásrend megváltozásához is vezethet. Pontosabban, a felső őrlőfogak fokozatosan szétszóródhatnak, míg az alsó őrlőfogak fokozatosan hátrafelé sodródhatnak, ami túlharapáshoz vezet. Ha a viselkedés folytatódik, és nem ellenőrizzük, ezek a változások végül ahhoz vezethetnek, hogy fogszabályozási ellátásra lesz szükség a korrekciójuk érdekében. Ezen túlmenően, ha hagyjuk a zománcot fokozatosan lekopni, a fogak érzékennyé válhatnak a meleg vagy hideg ételekre és italokra vagy savas ételekre.
A rágógumi, mint fejfájást keltő tényező
Egyes rágógumik, különösen a fiatalabb korostálynál, például a középiskolás tizenévesek fejfájást tapasztaltak a túlzott rágás következtében. Ez az állkapocs izmai elfáradásának következménye. Biztosan veled is előfordult már, amikor olyan sokat rágóztál, hogy megfájdult az állad. Ezek a fejfájások általában annak a következményei, hogy egy diák rágógumit rág a stressz kezelésére, például amikor egy fontos tesztre tanul vagy vesz részt. Ez a stressz erősebb és gyorsabb rágáshoz is vezet, ami tovább súlyosbítja a problémát, ami feszültségi fejfájáshoz vezet. A tanulság az, hogy stresszesen nem éri meg rágózni!
Még mindig lehet jó, ha rágózunk?
Összességében elmondható, hogy ha cukormentes rágógumit rágunk, annak még pozitív hatása is lehet a fogakra, mivel segíthet megelőzni a fogszuvasodást azáltal, hogy eltávolítja a lepedéket és a káros baktériumokat a fogak és az íny felszínéről. Ne feledd, hogy a rágógumi önmagában nem feltétlenül egészséges szokás, amelyet ki kell alakítani, és ez olyan buktatókkal és kockázatokkal járhat, amelyeket érdemes figyelembe venni. Ha csak felfrissíteni szeretnéd a szád, jobb, ha fogmosást és fogselymet használsz, vagy szájvizet, mint rágógumit. Hosszabb távon is kifizetődőbb lesz, ha nem a rágógumit választod és fogaid egészségét is hosszabb ideig fogod tudni megőrizni. Egy pohár hideg víz mentalevéllel is jó módja lehet a száj felfrissítésének étkezés után a rágógumi helyett, különösen, ha utána fogmosással és szájöblítéssel kombinálod.